| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor!
Atunci când frânez, simt cum pedala de frână se ridică și coboară (practic îmi împinge în sus talpa).
Frâna ține, dar trebuie să apăs tare.
E un Ford.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am ford. Asa face la ford. Frana prinde foarte tare si poti simti ca iti impinge piciorul inapoi. Franele nu prind dintr-o data ci pe fiecare roata individual pentru a nu derapa/sa pierzi controlul. Daca mergi pe drum cu pietre poti simti o bataie in pedala de frana daca franezi mai puternic.
Asa merg astea. Trebuie apasat mai tare pe frana, prind foarte bine de te bagi in pamant cu ea.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe schimbat lichidul de frana

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

L-am schimbat luna trecută.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice fel de frana sau cand franezi mai puternic sau e alunecos pe jos?
daca e ultimul caz atunci intra abs in functiune si asa functioneaza el.

daca e intampla la orice frana oricat de inceata atunci e o problema pe unde, fie cu disc urile fie cu placutele fie cu sistemul abs

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Chiar si la franele usoare.

| mihai69 a răspuns:

E normal, acționează ABS-ul și ESP-ul.

| mariusinho998 a răspuns:

Daca te refereri la faptul ca atunci cand franezi puternic si patineaza rotile simti cum loveste ceva in pedala e ok, e ABS ul