| cosmin199932 a întrebat:

Am un ford focus combi diesel 1800cmc 74kw 100cp. Dupa ce o pornesc se opreste imediat si motorul merge foarte urat.Am verificat bujiile si niciuna nu merge.Credeti ca este de la bujii sau de la pompa de injectie?

Răspuns Câştigător
| Raresyxic a răspuns:

Chiar daca nu merg bujiile, motorul ar trebui sa functioneze corect. Masina ta, fiind diesel are bujii incandescente. Vara ele nici nu functioneaza. Ele au rolul de a incalzi camera de ardere nu de a produce scanteie ca la motoarele benzinare. Calculatorul le porneste numai la o anumita temperatura. Daca afara sunt 30 de grade nu le activeaza.
Deci, in final, verific-o pe un tester de eventualele erori la injectoare. Din ce spui tu, asta ar trebui sa fie problema.

2 răspunsuri:
| Rachetul a răspuns:

Pai normal ca daca nu merge nicio bujie sa faca asa.fiecare piesa are rolul ei.strici morotu' daca o mai lasi asa

| ombladon a răspuns (pentru Rachetul):

Motoarele diesel nu au nevoie de bujii dupa pornire...