| anonim1 a întrebat:

Am un Ford focus din 2001 diesel,mergând pe sosea dintr-odata se oprește motorul, și nu îl mai pot porni, o duc la un mecanic si îmi zice că s-au dus pompa de injecție.A trimis-o la cv mecanic si o zis ca ii dusa partea mecanica si cea electronica si ma costa 800euro reparatul.am luat o pompa second,a montat-o (mi-a schimbat bujiile si filtru motorina)dar motorul pornea mai greu. După o zi de când am adus-o o las parcata, merg dupa aia să o pornesc si nu mai pornește(făcea exat cum a făcut când am adus-o la mecanic).A doua zi, verific filtrul de motorina care era jumate gol(am mai pus în el 3 pahare de motorina să îl umplu), conducta de la filtru la pompa goala(am umplut-o cu motorină) si in timp ce ii dădeam la automat am desfăcut injectoarele pentru aerisire(a ieșit motorina cu aer), si după un minut cu greu a pornit masina.Acum pornește cum pornea mai demult. Întrebarea mea, dacă at când am dus-o la mecanic era o problemă de aerisire si pompa de injecție nu a fost devină si am cumpărat pompa degeaba? se poate să fii prins at aer fals pe undeva(când s-a oprit în mers)?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nimeni nu i ti poate raspunde mai bine decat un mecanic auto, cel mai bine o duci direct la reprezentanță, sa ti o faca cei de acolo cu piese originale, si sa i ti zică ei ce are de fapt, dar trebuie sa ai bani sa o faci, daca ăstia ti au zis ca te costă 800 de euro, la reprezentanța ford sigur reparatia sare de 1000 de euro, intrebarea este ai bani de băgat in masină? In reparatii, ca daca ai inceput sa fi cu ea la servisuri e clar ca masina este veche uzată, un junghi in care vei băga bani buni sa o faci, vinde o si gata, fă o cit de cit sa porneasca si da o.

| xerxes1 a răspuns:

Grea intrebare.
Ai putea sa duci pompa veche la cei care repara pompe sa o verifice.
Platesti doar constatarea cat o pune pe bancul de probe si verifica presiunile si debitul.
Cei de la reprezentanta nu repara pompe.Le inlocuiesc cu altele noi sau le trimit la reparat la cei care repara pompe de injectie.
Bucuresteanul da numai raspunsuri degeaba in general. Daca masina merge bine nu trebuie sa o vinzi.Si daca nu merge nu inseamna ca trebuie sa dai teapa cuiva.

| SoulReaver a răspuns:

Ori nu ti-a aerisit calumea instalatia ori a fost filtrul infundat sau un injector 2. Am avut aproape aceeasi problema cu o Alfa romeo 1.9 din 2001. 4 din 5 mecanici au zis ca e pompa de injectie ultimul la care am fost mi-a inlocuit 2 injectoare. Nu am mai avut treaba cu ea de atunci.