| anonim_4396 a întrebat:

Am un Ford Focus din 2001, cu geamuri electrice. Problema: geamul din spate stanga nu mai raspunde la comanda de ridicare a geamuluI,ci doar in jos merge geamul,iar daca vreau sa ridic geamul se aude acel motoras din usa cum se invarte,dar nu se mai ridica geamul,ci doar la comanda de coborare a geamului raspunde. Care ar putea fi problema? Daca desfac usa o pot repara eu? am incercat si pe butoanele de la usa soferului,si si pe butonul de la usa din spate care are problema,dar numai in jos merge,iar in sus nu merge,dar se aude acel motoras cum se invarte, dar nu raspunde la comanda. Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

S-a rupt cablul de la macara. Ai 3 cabluri : 1 ridica, 1 coboara, 1 comunica cu cele 2 functii. La tine s-a rupt cablul care coboara geamul. Se poate rezolva cu inlocuirea cabluriilor de la macara. Sa ai in vedere daca bagheta de la geam si portiera sa nu fie umflat caci altfel o sa iti curga apa inauntru si vei avea probleme in viitor.

Răspuns utilizator avertizat