| PAPY0009 a întrebat:

Am un Glof V 1.6 benzina. La plecarea de pe loc si in mers cand virez spre stanga de volan se aude un zgomot (cred ca spre cutia de viteze).

Răspuns Câştigător
| ionutz03 a răspuns:

Salut,

In situatia deschisa de tine, problema poate fi de la rulment roata sau ceva defect prin fuzeta, sau din caseta directie.
Chestia care au spus-o la service pica, deoarece daca intr-adevar era ceva din cutie zgomotul se auzea si la virajul spre dreapta (nimic ce tine de cutie nu se misca in plus la un viraj, fata de mers drept).
La fel si cum au spus ceilalti legat de crucea cu bile de la planetara, daca era vreo uzura se auzea un troncanit cand virai in amlele parti.
Dupa parerea mea, da-i roata jos si uitate pe acolo, sau cheama pa un mecanic sa se uite. Cu service-ul nu faci mare branza.

10 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Verifica homocineticele la planetara.vezi sa nu se fi spart mansonul de protectie si sa fi ramas ''pe uscat''[in capul planetarei, spre roata]. cred ca aia la reprezentanta vor sa te ciuguleasca de ceva banuti.rolling on the floor

| PaulCCraciun a răspuns (pentru a1doru):

Habar nu aveam ca ambreiajul nu are treaba cu directia, mersi. dar si ce zici tu pare putin probabil, date fiind situatiile in care zice PAPY0009 ca se aud zgomotele, dar cine stie, posibil. Daca se spargea/fisura burduful (mansonul) de care zici, se vad clar urme de vaselina la pasajele rotilor. Intr-adevar, service-ul la reprezentanta e cea mai proasta solutie in ceea ce priveste pretul, de aceea si eu ii ziceam de un mecanic bun. Eu zisesem de rulmentul de presiune, bazandu-ma pe explicatia data de cei de la reprezentanta.

| a1doru a răspuns (pentru PaulCCraciun):

Troncanitul in viraje se aude cand sunt bilele in crucea homocinetica uzate sau cand sunt alte probleme in fuzeta[rulment ne strans sau defect]. personal, ii dau 70% sanse ca problema sa fie asta. poate o sa ne spuna el, dupa ce o rezolva.

| PaulCCraciun a răspuns:

Zgomot zgomot, dar ce fel de zgomot? clampaneala, scartaiala, trancaneala etc? zi si tu ceva mai precis, sau vrei sa ghicim noi?

| PAPY0009 explică (pentru PaulCCraciun):

Parca ar freca ceva.Am verificat placutele, am verificat rulmentul de la roata si tot degeaba.

| PaulCCraciun a răspuns (pentru PAPY0009):

As fi zis ca e posibil sa fie din cutie, dar daca ai spus ca se aude si cand virezi; mai citisem ca cica exista nu stiu ce protectie in spatele discului, care e posibil sa agate in disc, dar nu stiu ce sa zic de asta. credeam ca se aude o trancaneala. nu prea imi vine in cap ce poate fi. trebuie sa te duci la un mecanic bun si iti va spune.

| PAPY0009 explică (pentru PaulCCraciun):

Mai nou am fost la reprezentanta si au zis ca este un rulment in cutie, dar trebuie desfacuta si Saranurile au cam aceeasi belea.

| PaulCCraciun a răspuns (pentru PAPY0009):

Poate e rulmentul de presiune de la ambreiaj

| a1doru a răspuns (pentru PaulCCraciun):

Da ce are man ambreiajul cu directia?rolling on the floor

| Rosca_Robert_1994 a răspuns:

Poate fi capatul de planetara, sau flansa de la amortizorul dreptwinking