| samysilver a întrebat:

Am un golf 3 1.8 benzina consumul e mare.si mai am un opel vectra b 2.0 motorina.as dori sa schimb motoarele intre ele se potriveste cel de opel pe golf motorul e cam mare.la ople am doar act de vanzare-cumparare si restul actelor dar pe numele proprietarului (nu are taxa platita).
cat m-ar costa la RAR
si pot sa-l montez eu acasa ADICA IMI TREBUIE O FACTURA CEVA DE LA SERVICE CA LAU MONTAT EI

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut sam ti-am raspuns si la intrebarea precedenta de ce acte ai nevoie la rar, repet ai nevoie de o factura pentru a demonstra provenienta motorului, cat despre un motor de opel pe un vw, n-am facut o altfel de schimbare in viata mea, doar schimbat diesel pe benzinar da, te-ai gandit la suportii motorului si ai cutiei? La RAR este primul lucru care se verifica in cazul schimbarii unui motor, starea de de fixatie a motorului pe caroserie, si cum nu mai coincide cu originalul mi-e teama ca nu o sa treaca modificarea ta, in cazul ca tu vrei sa montezi motorul de opel! Ca nu vreti sa socializati este un alt minus al tutruror celor care intra aici si pun intrebari!" Taxa rar este de 150 lei! Nu te mai complica cumpara-ti un motor diesel de vw si pune-l sus, ti-o spun eu, in rest s-auzim de bune ca de rele m-am saturat!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vinde Vectra cu totul si cumpara un motor 1.9 TDI de Golf 3. In felul asta poti obtine si factura pentru motor, de la dezmembrari, si il si omologhezi mai repede, pentru ca e motor gata omologat pentru caroseria ta, nu mai trebuie facute alte teste.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si inca nu lucru, dupa modificare trebuie sa schimbi cel putin telescoapele (cred ca si arcurile), pentru ca difera de la benzina la diesel.

| Florian20405 a răspuns:

Nu recomand sa schimbi motorul, deoarece va trebui sa schimbi si cutia de viteza, sti cum e, fiecare motor are cutia lui de viteze, plus ca nu poti compara motorul de la vectra cu cel de la golf. Pune-i gpl!

| samysilver explică (pentru Florian20405):

Pe gaz consuma 20% pe benzina 10-12%

| samysilver explică:

Motorul e modelul fara setie stantata