| AvM94 a întrebat:

Am un golf 4 1.4 16v si am inteles ca e o problema internationala cu motoarele de 1.4! Eu vreau sa stiu ce cade(strica) cel mai des la motor si cati km rezista. Daca stiti dati-mi orice raspuns legat de golf 4 1.4 16v. ORICE

Răspuns Câştigător
| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu te lua dupa ce spune individul de mai sus, nimeni nu garanteaza un motor mai mult de 150.000 km sau 7 ani. Cat te tine depinde mult de cum a fost exploatat. Il poti folosi si 300.000 km inainte sa te apuci sa schimbi piese pe la el daca il intretii cum trebuie si nu-l omori.
Oricum masina devine o caruta cu mult inainte sa cedeze motorul (in mod normal)

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista "problema internationala". fiecare masina si motor se comporta dupa cum exte exploatata si intretinuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu pe cineva care a vandut loganul 1.4 la 485.000 si inca mergea bine.
Ulei de calitate la timp si o sa mearga bine mult timp orice masina.
La o dacie 1410 am schimbat segmentii la 200 de mii si am mai facut 100.000 dupa aceea.

| Alex96CM a răspuns:

Stai linistit, golf 4 si 3 sunt cele mai reusite. si 5 este reusit, la 5 este o problma cu motorul 2. 0diesel. ii place uleui. motoarele de golf sunt garantate cel putin 500. 000km. daca ai grija de distribuie schimburi facute la timp o sa ai masina buna mult timp. o mananca rugina si motorul inca o sa mearga perfect