| Robert6969 a întrebat:

Am un golf 5 1. 6fsi, 2004, cand pornesc clima pe caldura merge doar pe un orifiuciu (mai exact cel de la pasager dreapta, restul spate, mijloc si sofer baga aer rece), inainte am avut aceeasi problema dar se remediase, nu stiu cum am facut sau pe ce am apasat. Stie cineva care este problema?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Clapete blocate prin bord. Se poate sa revina la normal daca te joci cu comenzile de dirijare a aerului cald/rece, sus-jos.
Mie (la alt model de masina) mi se blocheaza clapetele dupa ce inlocuiesc bateria, si isi revine de obicei dupa ce opresc motorul si incui masina o data; clima despre care vorbesc eu isi face niste calibrari la incuiat si descuiat masina, iar in stationare am inteles ca mai ventileaza din cand in cand habitaclul. Golf nu cred ca are asemenea functii.