| Danyela2011 a întrebat:

Am un opel astra din 93' merge foarte bine, dar, la rece porneste cam greu motorul nu creste in turatie la inceput cum ar fi normal ci dupa cativa km parcursi, dupa care scade turatia din nou De ce credeti ca porneste mai greu la rece?

1 răspuns:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Are o varsta si automat motoarele pana in 2000 au pornirea mai greoaie pana se incalzeste motorul + este posibil sa ai ulei de proasta calitate in el sau sa fi schimbat tipul de ulei care il pui in masina de multe ori in timp fara sa ii faci o spalatura cu degresanti si automat i-ai scazut durata de viata. Daca ai probleme si cand trage ar fi cazul sa o segmentezi!