| Valiiigg a întrebat:

Am un Opel astra g 1. 7CDTI 80cp din 2004 și am o problema cu el. La rece pornește iar dacă o opresc și vreau sa o pornesc din nou nu mai vrea, învârte și atât. Pornește din nou după ce se răcește bine din nou motorul. A mai pățit cineva sau știți ce ar putea fi

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce ar putea fi? Ar putea fi multe cauze. Ai scanat masina sa vezi daca da ceva coduri?

Cel mai indicat este sa faci o scanare, sau diagnozoa cum spuneti voi acolo, sigur ai ceva coduri, asa e mai bine sa stii unde anume sa cauti.

Asa sa enumar cateva cauze, ar putea sa fie pompa de injectie, ar putea fi MAP sensor, ar putea fi cine mai stie bujiile alea, sau sensorul de temperatura al motorului.

Cel mai bine, sa mergi si sa scanezi, afli coduri, apoi verifici si remediezi.
Asa is motoarele astea diesel, prapastie laughing numa probleme.Ar putea fi si computerul si ce sa mai fie, relee etc care incalzite incep sa functioneze defectuos.

Asa ca scaneaza, vezi coduri, vina si spune ce coduri is, sau poate sa iti zica cei care scaneaza masina.

| ClaRa91 a răspuns:

Are 20 de ani...