| MarioDePeTPU a întrebat:

Salut, am o problema.
Este vorba de un Opel Astra G Break 2003, 2.0 diesel, problema este ca, după ce opresc motorul si incerc iar sa il pornesc, porneste putin mai greu.Are cineva idee de ce?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pornirea grea la cald indica de obicei uzura la pompa de injectie.
Ar putea fi capul hidraulic "dus", sau pistonasele de avans si debit blocate.
Un mecanic talentat ar auzi daca e vorba de avans gresit la pornire, sau uzura la capul hidraulic.
Uzura capului hidraulic se poate manifesta si in mers, daca mergi sportiv iar masina se plafoneaza, eventual scoate si niste fum albastru-albicios.
Insa inainte de a da vina pe pompa de injectie, mereu se verifica injectoarele, sa nu fie de la ele. In cazul de fata se verifica simplu, pe o pompa de test (demontate). Daca ele deschid prea devreme sau prea tarziu (la presiune ma refer), pot consuma mai multa motorina sub presiune decat poate produce pompa. Dar injectoarele care deschid prea devreme si consuma multa motorina, se manifesta prin fum negru.