| JohnnyR0 a întrebat:

Am un PASSAT B5 1.9TDI si as vrea sa-i omologhez niste jante pe 17. Modelul acesta a iesit din fabrica cu dimensiunea asta?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, daca mergi la RAR, e destul de sigur ca iti vor gasi o dimensiune pe 17", omologata de producator.
Eu la al meu am insistat 'putin', si mi-a bagat si o dimensiune 18", folosind omologarea pentru VR6, parca.
Trebuie sa mergi la RAR, exista o procedura pentru asta.
Intra pe www.rarom.ro la intrebari frecvente, am impresia ca e explicata procedura acolo.

| JohnnyR0 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci pe al meu ar merge puse 225 45 17?

| JohnnyR0 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok pe site scrie 205/50 17 si 205/45 18... se pot trece in talon la RAR, nu? Adica vreau sa fie legal!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JohnnyR0):

Sa speram ca da. Mergi la ei si vezi.

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Masina respectiva a iesit din fabrica cu jante pe 15, 16, si 17. 100% trebuie sa le ai trecute in carte.

| Vladut123456 a răspuns:

Uita-te in talonul masinii si uita-te ce dimensiune de jante sunt permise maxim.

| JohnnyR0 explică (pentru Vladut123456):

Am 15 si 16 trecut.