| David24876 a întrebat:

Am un Passat b5.5 variant și de fiecare dată când plouă găsesc mocheta plina de apă. Oare ce ar putea fi?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Intra apa in masina pe la chedere? ai verificat chederele usilor?

| David24876 explică (pentru Simpatic):

Eu nu le am verificat dar este posibil

| Simpatic a răspuns (pentru David24876):

Mai sus am spus "usi" este vorba de chedere de la geamuri, verifica mai ales in zona geamului unde se afla mocheta uda (fata sau spate, stanga sau dreapta)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Silicon parbriz, chedere, etansare "coarne" plafon sau scurgeri infundate.

| relian a răspuns:

Daca ai filtru pentru cabina afara sub capota, sus spre parbriz in partea pasagerului, pe acolo intra apa de la ploaie.

Acolo exista o cutie in care sta filtru,peste trebuie sa fie un capac. Daca capacul lipseste sau este spart,intra apa in interior.
Pe la gram este exclus,alea is lipite cu silicon,ma refer la parbriz.
Mai poate fi apa unde spui, de la aerul conditionat, daca ai AC si cumva sa se fi infundat drenurile, asa apa da pe afara din panou si ajunge pe mocheta in partea passgerului.

O alta cauza, ar fi sa ai caloriferul fisurat, caz in care apa ar ajunge pe mocheta la sofer.
Dar ar scadea nivelul apei in vasul de expansiune.

Functie de unde gasesti apa si ce are masina ta si unde, stiind, verifici.
Pe la geamurile de la usi exclus sa ajunga spa unde spui.Chiar de intra acolo, se duce tot afara nu in interior.

Alea is posibile cauze, ce am spus mai sus.