| drodu94 a întrebat:

Am un Passat CC si vreau sa imi schimb bateria pentru ca cea veche face figuri. Mi s-a recomandat sa pun o baterie AGM pentru ca masina e cu sistem Start/Stop. Tin sa mentionez ca bateria veche este de 68 Ah si nu este AGM. Ce imi recomandati? Si daca vreau sa iau una de 70 Ah trebuie sa mai codez bateria in VCDS?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, dar bateria trebuie sa fie de specificatiile spuse de fabricant.In rst nu cred ca trebuie sa programezi ceva.Sistemul start stop n-are a face cu bateria, si fara sistemu ala bateria tot la fel ar fi fost.
Bateria are dea face cu marimea motorului.
Dar e bun sa pui o baterie de calitate, asta daca stii ca tii masina mult timp, adica no vinzi.