| costin007 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare, pot pune o baterie pentru masini cu start\stop pe o masina fara functia start\stop la semafor? Asta intreb deoarece vreau sa schimb bateria la masina si eu fac multe drumuri si multe porniri si ma gandeam daca pun baterie cu start\stop va avea viata mai multa pe masina mea.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă-ți iei un BOSCH/varta clasic, te ține și opt ani. Mai mult, probabil n-o să ții mașina!

| costin007 explică (pentru sierra1):

Varta clasic te referi la cele gri cu capac albastru?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru costin007):

Clasic in sensul că NU sunt special făcute pentru start-stop

| relian a răspuns:

Ce legatura are bateria cu prefectura? Baterie cu start stop nu exista, ala este un sistem ce folosesc uni fabricanti la masini, adica pistol cu apa laughing poti pune off si aia e tot, la un mom dat devine enervanta chestia asta, mai ales in trafic.Deci daca ai buton sa pui Off aia e tot.
Baterie poti pune orice, nu are treaba cu sistemul ce spui.Alternatorul sa incarce.Ca idee este bun sa pui o baterie cat mai buna, asta sa te tie ani multi.
Am avut o baterie, m-a tinut 12 ani laughing mai ma tinea daca nu o stricam eu

Răspuns utilizator avertizat