| nicusor222 a întrebat:

Am o masina cu sistem START-STOP. Iar acumulatorul este special pentru. acest sistem.
Pot sa pun baterie normala? Sau tot speciala pentru. Start-stop? E pe ducă bateria si de aia va întreb.
Ce marca de baterie recomandati? Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Nu va rezista acolo o baterie normala. Cumpara una speciala deci, iar marca este in functie de bugetul tau.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pui o baterie care este pentru masina ta, nu poti pune pe o masina orice baterie.Bateria pe masina se pune in fctie de alternator de motor, de electromotor etc.Nu sunt batwrii speciale, iar chestia aia cu stop start ce spui nu vad legatura cu bateria.Pe masina ta fabricantu spune ca trebuie sa pui o baterie de X amperi, de ex cranc cum le mai spune, stiu aia care vand baterii ce baterie trebuie sa pui.Ca brand poti pune orice baterie, doara sa aiba specificatiile ce le cere masina ta.Un motor mai mare necesita o baterie de mai multi amperi si asa mai departe. Dara o baterie ieftina se poate duce mai rapid pentru cai mai slaba calitativ decat una scumpa.Acum depinde ce bani ai, aia cumperi.Cind inlocuiesti bateria mergi unde sunt la vanzare spui ce masina ai sau te intreaba aia, cauta in calculator siti zice urmatoarele baterii merg la masina ta, iar tu aia trebuie sa pui.Eu am avut o baterie m-a tinut 12 ani, dar am striocato eu, am mers cu masina avand alternatoru defect pana s-a dus de tot bateria si n-am mai avut cei face.Cred ca mai ma tinea vreo 5-6 ani laughing

| Mihai00lljsd a răspuns (pentru relian):

Montezi o baterie în funcție de alternator?
Am auzit aceasta eroare din gura unor bătrâni pe vremea lui Ceașcă...
Bai frate, știi ce curent cere o baterie la încărcare? 10% din capacitatea ei. Și acum sa dam câteva exemple: o baterie mica de 42Ah trage din alternator 4.2A/ora...Una de 100Ah, trage 10A pe oră. Adică cu 5. 8Amperi mai mult. Știi ce capacitate are alternatorul unui motor 1.4 benzina? Îți spun eu că are 120A. Posibil sa mai găsești cazane cu un alternator mai mic dar nu prea cred. Mașina mea are 1.6 și am un alternator de 140A.
Cât de mult ai impresia că va solicita in plus acei 5.8A? Când vorbești deja de peste 100 de amperi capacitate. Chiar și cu toate accesoriile pornite, nu ajungi acolo din cauza acelor 5.8A. și încă ceva...eu am dat așa un exemplu radical. In realitate, pe o mașină care îți vine ție cu 42Ah, nu-i vei putea monta o baterie mai mare de 74Ah...și asta în cel mai fericit caz. Știi de ce? Nu din cauza alternatorului, din cauza spațiului. Nu ai unde sa o bagi.
Nu mai băgați oamenii in ceata cu informații eronate.

| relian a răspuns (pentru Mihai00lljsd):

Ma "desteptule" ce am spus eu gresit, sau cum spui duc eu lumea in eroare? Arata ce am spus gresit?
Ca am spus omului sa puna pe masina baterie cu specificatiile de la fabrica unde a fost facut masina, asta e gresit.

Daca te dai asa mare inginer, nu stiu cum au omis aia sa te angajeze, ma si mir cum mai stai pe aici si nu esti deja mare inginer la fabrincatiid e masini, de baterii.

Iar daca nu poti rumega fraze care contin mai multe de 3 cuvinte, nu te mai baga in sama cu mine ok? Stai in banca ta.

Am spus omului ca nu sunt batersii speciale, e ceva rau? Am spus ca fiecare masina are baterie diferita fctie de motor, de accesorii, etc.E ceva gresit?
Te bagi ca musca in rahat, asta faci.

In legatura cu ce povesti spui ca o baterie trage de la alternator doara 4 amperi ori 10, esti pe dinafara amice.
Bateria trage de la alternator curent cit are nevoie, trage diferit, nu trage niciodata curent batut in cuie, daca pricepi ce zic.
Bateria poate trage si 0.1 amperi, poate trage si zero amperi daca esti incalcarcata la maxim, poate trage si 10 amperei si 20 de amperi daca este descarcata.
Deci tu esti ala care duce lumea in eropare cu cifre batute in cuie.
Deci dupa tine nu se monteaza la masini baterii mai mari de 74 de amperi laughing esti tare de tot.
Ca idee eu am pe masina mea baterie de 90 amperi,ups si este loc balamuc laughing deci nu au aia loc unde sa bage bateria? Esti cel mai tare stai jos esti praf.
Nu mai da exemple c a esti pe dinafara,incerci sa te bagi in sama dar nu stii cum.
De unde ai informatiile astea ce leai aruncat pe aici? Esti cumva electrician auto,sau ce stii ori cit stii tu de electricitate?

Tu ai vazut la baterie ce cabluri vin? Deci cabluri care vin, nu alea ce pleaca.
Cablurile ce pleaca is cele mai groase, alea merg la starter, unde este nevoie f mare de cit mai mult curent pentru a porni motorul.
Dar la baterier vin, deci is cabluri pe care intra curent in baterie, tu ai vazut ce grosime are acel cablu? Daca bateria ar fi tras tot timpul doara 4 amperi c it spui tu,ar fi pus un fir subtirel laughing dar cand colo e ditai fioru gros, tocmai pentru ca bateria trage curent diferit, fctie de cit de incarcata, sau descarcata este.
Iti demonstreze cu video, cu aparatu de masura la o baterie incarcata si la una pe jumate sau mai putin, sa vezi si tu citi amperi trage bateria.

Nu stiu cum ai ajuns tu la performanta asta ca o baterie de masina trage amperi batuti in cuie 4 fix sau 10 fctie de marimea bateriei.
De ar fi fost asa s-ar fi dus dracu bateria aia de tto, ori ai fi ramas cu masina in drum dupa ce opresti.
Si cand bateria este incarcata destul tot mai trage acolo dupa o pornire 5 amperi, pe demonstrate, pe verificate.
Deci de ar trage 5 amperi tot timpul,adica si cand bateria este descarcata,ai ramas deja in drum laughing
Bateria cu timpul isi pierde din caracteristici,de aia se incarca diferit.

In sf sa lasam p[ovestile astea,dar sa imi arati ce am spus eu gresit? Arata fraza aia toata si arata si ce anume este gresit.

Daca nu ai ce arata,atunci du-te si cinta la alta masa,ar fi fost bine sa comentezi celui care a pus intrebare nu la ce am raspuns eu.
Ce raspuns am dat eu este f bun.
Vad a dat raspuns castigator unuia care a spus cumpara o baterie speciala laughing eu nu am auzit de baterii speciale,bateriile is baterii, difera doara tehnoloigia, exact ce i-am zis si eu, adica baterii de calitate mai slaba sau de calitate f buna.

Dar cum ziceam si altora, pe aici majoritatea nu poate pricepe o fraza, ori mai multe fraze ce contine mai mult de 3 cuvinte laughing
Naspa, dar astia is oamenii, fiecare cu cel doare.

Deci tu nu ai vazut pe masini batrii mai mari de 74 de amperi in cel mai fericit caz cum zici tu laughing e bun si asa rau.
Unde pui ca fabricantu la raia mea a facut update de la 90 la 96 amperi daca nu ma insel.
Deci despre ce OZN-uri vorbim pe aici?

| Mihai00lljsd a răspuns (pentru relian):

Am dat copy, prostiei scrise de tine: "fctie de alternator de motor".
Scrie alternator acolo?
Ce am scris eu? Că induci oamenii in eroare cu aceasta informație. Cu informația că bateria se alege în funcție de alternator. Scrie negru pe alb? Nu am spus altceva.
In cazul in care alternatorul ar fi fost un criteriu de alegere a unei baterii, acesta ar fi trebuit să fie atât de mic încât să nu mai poată incarca bateria. Este normal că am scris 10% din capacitatea ei deoarece discuția era pe consum maxim, despre criteriul menționat de tine, despre criteriul -ALTERNATOR. Normal că la un moment, bateria ajunge sa mai ceara doar 0.1%. Este la mintea oricărui incult, nu trebuia să menționezi acest aspect. Era vorba de capacitatea alternatorului de a o incarca când aceasta are nevoie, nu atunci când este plina. Nu-i normal sa te referi la cerința maxima a bateriei? Și ți-am exemplificat...ți-am demonstrat că alternatorul NU este un criteriu. Poate acum înțelegi cu ce ai greșit și cum induci oamenii in eroare cu informații greșite.
Am refăcut textul deoarece mai citesc și alții.
Acela a fost dedicat nivelului tau.

| relian a răspuns (pentru Mihai00lljsd):

Amice nu mai fa praf.Nu lua din fraze numa ce vrei tu.Ori poate atit ai putut tu pricepe din fraza intreaga laughing uitasem cum am zis 3 cuvinte atit, daca fraza are mai mult de 3 cuvinte deja te blochezi laughing
Nu mai semnaliza cit de ingramadit esti.

Tu esti cel care a batut cuie in cea spus nu eu,eu am enumerat citva chestii motor,aleternator,electromotor etc, daca pricepi ces astea.

Deci bateria se alegea pe baza mai multor compinente, nu pui baterie la masina de la teleofon, sau dupa ureche, exact asa cum ai bato tu.
Tu esti ala ce vine cu chestii complet inutile, absolut inutile.
Ai scris clar ca bateria la masini nu poate avea mai mut de 74 de aperi, ai comiso laughing ai spus clar ca bateria trage de la alternator 4 amperi batuti in cuie.

Dupa ce spui numai aberatii,ai tupeul porcesc sa vii sa scoti din fraza un cuvint si sa faci ce? Ce numai astia ca tine fac,sa arati ce,cit esti de inapoiat?

Am spus arata toata fraza sa vad ca scrie negru pe alb,bateria se alege doara pe c riteriu alternator,hai arata, ma nesimtitule care esti, du-te l; a scoala si invata sa pricepi o fraza in intelesul ei, mergi si invata sa poti pricepe fraze formate din mai multe cuvinte.

Tot ce scrii pe aici, asta arata, ca nu poti pricepe mai mult de 3 cuvinte dintr-o fraza.
Nu mai scrie nimic, ca te si blochez, nu meriti sa te bage in sama nimeni.

| Mihai00lljsd a răspuns (pentru relian):

Wou!

| Mihai00lljsd a răspuns:

Dacă nu folosești sistemul Stop-Start, da, poți să montezi și o baterie clasica plumb-acid dar să nu fie de capacitate mai mica