| George_Ionut_1998 a întrebat:

Am un pegeot 206 1.4 hdi din 2003 azi am pornit masina de 2 ori iar a 3a oara nu mai pornea pe sub motor am vazut ulei dar nu stiu daca e de la cutia de viteze sau de la motor partea electrica merge perfect stop-uri semnalizare bordul se aprinde etc... dar cand dau sa plec motor-ul efectiv nu porneste.Nu stiu ce sa fac tot-ul e schimbat recent curea ulei bujii etc. stii ce ar putea avea trebuie sa schimb cutia de viteze m-as duce la un mecanic dar sunt sigur ca imi va lua o gramada de bani oare o pot repara eu in casa? multumesc!

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

N-are a face cutia de viteze cu faptul ca motorul nu porneste.Deci ai probleme la motor nu la cutie.Si poti avea probleme la aprindere sau la alimentare, deci motorul sa fie bun.Ai vazut ulei pe sub masina, verifica de unde curge.Verifica surubul ala de la baiea de ulei daca scapa pe acolo, verifica baia de ulei daca n-are fisuri.Sterge cu ceva uleiul daca are pe aceste parti si stai si observa. Poate curge ulei pe la capacul de la chiuloasa, deci trebuie schimbata.Dar pornirea motorului n-are a face ca curge ulei.O poti face acasa doar daca te pricepi ai ceva cunostinte si indeminare.Sint multe chestii care trebuiesc verificate.Bine pentru un conoscator nu e cine stie ce mare chestie si nici timp nu-i ia.Deci daca nu te pricepi mai bine cheama pe cineva care stie, repara masini.

| Băă_Marian_1999 a răspuns:

La chestiile astea nu te putem ajuta. Mai bine cauta un expert.