| Adrian983 a întrebat:

Pe unde se pune ulei in cutia de viteze la un Opel Vectra C GTS 2003?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E cutie F17.
Sub grupul diferential are un capac, se demonteaza acel capac, si se lasa uleiul sa curga. Cumperi garnitura capacului, si o inlocuiesti.
Pentru umplere, trebuie sa fie un buson pe lateralul cutiei, prin fata sau spate. Cumpara ulei pe cod OEM, ca nu se stie exact ce caracteristici are, ca sa iei ceva aftermarket.
Intra vreo 1, 6 litri, din ce am citit.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Du-o la service, știe meșterul pe unde (de curiozitate, uită-te și tu când mașina e pe elevator)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vectra C poate fi 1.6, 1.8, 2.0T, 2.0 DTI, 2. 2dti, 2.2 benzina (direct), 2.8, 2.8T, 1.9 CDTI 8v, 1.9 CDTI 16V, 3.0 CDTI... Iti dai seama ca nu au toate aceeasi cutie de viteze, mai ales ca jumatate sunt automate, iar jumatate manuale.
Drept urmare, trebuie sa vii cu niste detalii mai la obiect.

| Adrian983 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Este 1.8 benzina, 122 HP

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Adrian983):

Bravo!
Automata, sau manuala?

| Adrian983 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Manuala

| Adrian983 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc mult! happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Adrian983):

E cutie F17.
Sub grupul diferential are un capac, se demonteaza acel capac, si se lasa uleiul sa curga. Cumperi garnitura capacului, si o inlocuiesti.
Pentru umplere, trebuie sa fie un buson pe lateralul cutiei, prin fata sau spate. Cumpara ulei pe cod OEM, ca nu se stie exact ce caracteristici are, ca sa iei ceva aftermarket.
Intra vreo 1, 6 litri, din ce am citit.