| nomitra a întrebat:

Am un Qashqai din 2009 de 2-3 zile la pornirea de pe loc,desi las ambreiajul usor,masina trepideaza,apar niste socuri la plecarea de pe loc -la schimbarea vitezelor totul e normal, ce se poate intampla?

3 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Fa testul asta cand ai timp.Trage frana de mana, porneste motoru si oprestel cu masina pe liber. Dupa repeta, porneste si opreste dar de data aceasta sa ti apasat amreiajul pana jos (chiar daca masina e pe liber). Daca scoate niste sunete ciudate cand opresti masina fara ambreiaj si nu le scoate cand o opresti cu ambreiajul apasat inseamna ca e uzata volanta si trebuie sa o schimbi.De aici si pornirea de pe loc mai naspa.

| mihaicelsfant a răspuns:

Ceva franeaza cred.

| nomitra explică (pentru mihaicelsfant):

Cand plec cu masina de pe loc si las foarte lin ambreiajul si accelerez la 2500-3000 de rotatii nu se observa nici o trepidatie, daca turatia e undeva la 1500-2000 masina smunceste -trepideaza, acelasi fenomen apare si in mers cand schimb viteza de la mic spre mare, daca accelerez fenomenul dispare.