| costin007 a întrebat:

Salut TPU, de vreo 2 zile cand pornesc masina se aude un scartait iar cand calc ambreiajul dispare, iar daca calc pedala de ambreiaj la maxim se aude un mic huruit (fara sa fie bagata in viteza), mentionez ca masina de tras trage nu patineaza ambreiajul, nu trepideaza la plecarea de pe loc, de la ce poate fi cele doua cauze? (Renault megane 2.0 benzina)

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Rulmentul de presiune uzat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar putea fi rulmentul de presiune.
La majoritatea masinilor moderne el sta mereu lipit de placa, deci se roteste si cand nu calci ambreiajul. Faptul ca huruie cand calci ambreiajul confirma rulmentul de presiune uzat.

| RxTx a răspuns:

Sa defectat ambreiajul mergi încet încet fara sa o forțezi cu ea la service urgent
Asa in treapta doua
Ca se fărâmă si alte lucruri

| costin007 explică (pentru RxTx):

Pai daca masina trage ca inainte cum s-a defectat ambreiaju? Nu se tureaza aiurea nu miroase a nimic are demaraj merge normal doar ca se aude un scartait iar dupa calcarea pedalei dispare acel scartait