| Claudiaeredit a întrebat:

Am un Renault Megan 2006 1.5 dci

Cand pornesc masina dupa ore bune de stat adica rece... ii apas butonul si nu porneste se chinuie sa porneasca si dupa 4-5 cheii reuseste si scoate mult fum albastru spre alb.
Cand e calda si o opresc si o pornesc iar porneste fara probleme

Carte ar fi cauza?
Astept raspuns ...am intrebat si mecanici dar vreau sa aud si parerea voastra.dau Fundaa

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Culoarea fumului indica faptul ca papă ulei.Trebuiesc schimbati segmentii pistoanelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Si megane-ul lui taicamiu' scoate fum albastru cand ii da blana, dar nu a papat niciodata ulei

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Degeaba cauti pareri, problemele astea se rezolva cu capota deschisa, la service.
Daca ai erori in bord, incepe prin a face o diagnoza. Daca nu, un test la injectoare, verificand cantitatea refulata.
Poate fi dezamorsata dimineata, cum spune TrăieşteClipa.
Oricum, cand vorbim de un 1.5 dci, mintea imi zboara in 99 de directii, fiind un motor foarte sensibil, ce ajunge 'tocanita', daca e alimentat cu motorina proasta, si exploatat necorespunzator. La unul cu 600. 000km facuti de soferi 'de firma', ai putea sa zici multumesc ca porneste in final, si trage, pe cand alea intretinute, se pot repara si nu fac probleme, atat timp cat il respecti.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Exista posibilitatea ca instalatia de alimentare sa se dezamorseze dupa o stationare mai lunga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat... ele sunt laudate ca pornesc imediat si la -20°,de unde alimentezi? masina a fost forjata? Daca mergi cu ea sa muncesti pe camp si alimentezi cu motorina 90% apa, ar cam trebui sa o schimbi direct ....la preturile de la reno'.

| mihairad a răspuns:

Salut
fum alb pe esapament ai din doua motive:
1 ulei din turbina
2. head gasket (verifica daca scade lichidul de racire din vasul de expansiune)
daca pierzi putere la turatiii mari poate fi din turbina sau din supapa de boost.
sfatul meu este sa mergi la un mecanic sa vada despre ce este vorba.
In cqazul in care ai probleme cu turbina, o poti reconditiona, o turbina noua te poate ajunge si la 1500 RON, reconditionarea este pe jumatate
http://www.pieseauto.ro/cauta/turbina/?marca=renault&model=megane