| Adi36346346 a întrebat:

Am un scuter energic 4t, am montat pe el pe langa becurile obisnuite de pozitie, inca 4 becuri de pozitie pe led ( 2 in fata si 2 in spate), erau firele trase din fabrica doar ca nu avea bec si nu erau legate. Le-am legat la firele de la pozitie si acum functioneaza.
Problema: cand merg cu farul aprins noaptea imi consuma bateria la 0, de ce? Iar atunci cand pun frana si se aprinde stop pe frana luminozitatea farului scade...
Daca circul cu luminile stinse si las scuterul oprit 2 zile, dupa 2zile porneste la buton.Ce sa aiba?

Răspuns Câştigător
| Curcubeulrosu a răspuns:

1) In primul rand verifica ca bateria sa aiba un voltaj de peste 12, 8 volti. Fiind veche (adica mai mult de 2 ani) s-ar putea sa fie dusa.
2) Se poate sa ai un scurt pe undeva si sa consume repede bateria. Aici trebuie sa iei la migalit firele si cum ca e vorba de curent continua, trebuie sa ai intodeauna plusul la plus si minusul la minus pentru toti consumatori electrici.
3) poate e ciupit un fir si atnge caroseria facand scurt si-ti trage din baterie.

| Adi36346346 explică (pentru Curcubeulrosu):

Rezolvat! Bateria era dusa, am inlocuit-o si s-a rezolvat!

1 răspuns: