| mocanassorinas a întrebat:

Am un scuter kymco movie 125 și am o întrebare
De la ce poate sa fie? se încălzește capacul de la variator de la lapca acolo PINA acum nu era așa fierbinte
De ce?

2 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

La capătul dinspre motor al axului, verifică dacă nu s-au rupt ceva dinți de aluminiu de la variator și freacă pe acolo. Sau înseamnă că placa aceea de fier în formă de hexagon din interiorul variatorului de aluminiu (cea care ține bilele înăuntru) freacă pe ieșitura aia de la capătul axului, pe care se sprijină, chiar lângă motor. Pune vaselină de-aia mov (roșie) care rezistă la temperaturi foarte mari, că de-aia se încălzește...