| Ionel_Sanfir_1996 a întrebat:

am si eu un scuter(yamaha ovetto mbk) si nu mai vrea sa porneasca nicicum nu am mai avut probleme la el chiar daca il am de mult timp...el se alimenteaza bujia e noua da scanteie buna compresie are si totusi nu porneste am incercat orice fel de manevra ( benzina in cap la piston in filtru de aier tot) dar tot nu a avrut sa porneasca inainte cu o zi sa se strice l-am simtit putin ca nu mai mergea cum a mers dar am crezut ca e de la benzina nu am bagat in seama chiar nu stiu ce sa i fac accept orice parere!

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Inainte sa faci ceva verifica filtre de benzina de aer, garnituri si daca vine benzina in carburator. Daca vine scinteie la bujie si daca are compresie.Compresia nu verifici tu dupa ureche fai test de compresie.La test de compresie afli exact ce si cum. Daca nu mai porneste deloc atunci nu este de la compresie, ori nu vine benzina, ori nu da scinteie.Dar cel mai probabil ca carburatorul este stricat.Schimba jigloarele alea toate si incearca iar.

| KaPy2 a răspuns:

Cred ca s-a stricat segmentul de ardere, cel de ungere cred ca este întreg și de asta ai cât de cât compresie, dacă spui tu ca scânteie da bine, bujia e ok, alimentarea la fel...

| Ionel_Sanfir_1996 explică (pentru KaPy2):

Da scanteie are tocmai am pus o bujie noua ngk la segmenti nu ma prea stiu care este cel de ardere?

| KaPy2 a răspuns (pentru Ionel_Sanfir_1996):

Primu segment este de ardere și al 2-lea de ungere, s-ar putea sa fie rupt o bucățică din primul sau sa fie subțiat...

| defapteunuexist a răspuns:

La carburator te-ai uitat? dar cel mai probabil e de la motor! trebuie segmentat.