| vladut11 a întrebat:

Am un scuter Piaggoo Liberty 125 cc si prima pornire este foarte greoaie indiferent de vremea de afara. A doua pornire chiar daca e motorul rece merge foarte bine.
Ma gandesc ca nu-mi sta benzina in carburator mult timp si de aceea trebuie sa invart mult la automat ca sa porneasca...
Ce e de facut in aceasta situatie?

Răspuns Câştigător
| Cristian_6815 a răspuns:

Nu am avut deaface cu scuterele pana in momentul de fata dar teoretic functioneaza pe acelasi principiu ca si masina, ce tine de aprindere in primul rand ar trebui sa ii cureti bujia sau sa o inlocuiesti, apoi vezi daca mai apare aceeasi problema, alte pb ar putea fi : benzina proasta, baterie consumata.