| Gaby01ro a întrebat:

An un scuter și când vreau sa l pornesc trebuie sai desfac bujia si săi bag benzina la piston altfel nu pornește. După ce a pornit merge foarte bine iar după ce îl opresc și motorul e inca cald porneste la prima pedala iar dupa ce se răcește motorul iar nu pornește și trebuie săi bag iar benzina la piston. Cum sa fac sa pornească fără săi bag benzina la piston când e rece motorul? Funda!

8 răspunsuri:
| Pintilie_Daniel_1987 a răspuns:

Verifica gatul la carburator daca nu are fisuri si muzicuta daca inchide bine

| Gaby01ro explică (pentru Pintilie_Daniel_1987):

Am verificat carboratorul și muzicuta. Sunt ambele în regula. Altceva?

| Pintilie_Daniel_1987 a răspuns (pentru Gaby01ro):

Semeringurile le ai verificat?

| Gaby01ro explică (pentru Pintilie_Daniel_1987):

Cum le verific?

| Pintilie_Daniel_1987 a răspuns (pentru Gaby01ro):

Ca sa le verifici trebuie sa dai capacul de pe partea cu cureaua jos si in spatele la ambreiajul cu role e unul dintre ele. daca e umed in jurul lui trebuie schimbat.semeringul cedeaza din cauza la praful pe care il face cureaua in momentul uzurii. celelalt e aproape imposibil sa se uzeze.

| Pintilie_Daniel_1987 a răspuns:

Nu te-am intrebat scuterul tau are soc electronic sau manual. daca e manual la pornirea la rece trebuie tras altfel nu porneste la modelul tau e pe partea stanga.

| Gaby01ro explică (pentru Pintilie_Daniel_1987):

Socul e electronic.

| Pintilie_Daniel_1987 a răspuns (pentru Gaby01ro):

Verifica mufa de la soc daca e prinsa bine si daca ai un aparat de masura poti sa verifici daca ajunde curent pe mufa, un soc nou ar fi undeva pe la 20 de lei.
Parerea mea e sa il schimbi e singurul motiv pentru care el nu porneste la rece. bafta