| apostoaie a întrebat:

Am un surub rupt în chiloasa cum pot sa il scot

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Exista SDV-uri speciale pentru asemenea operatii.Cred ca ar fi mai bine sa mergi la un atelier specializat.

| ombladon a răspuns:

Invartindu l in sens trigonometric.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu ai scule pentru asta, cel mai bine e sa te duci la un strungar, o rezolva imediat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se gaureste surubul cu un diametru mai mic (x0, 7 de exemplu ) si se foloseste un extractor pentru acel diametru (seamana cu un tarod pe stanga).
Un set de 5 extractoare Yato costa cam 25 de lei.
Se foloseste un spray degripant si se incalzeste putin chiuloasa ca sa faciliteze operatia deoarece se dilata mai mult aluminiul.

| xDanyxDany a răspuns:

Faci rost de un tarod si un surub cu o marime mai mic si cu filet pe stanga, dai o gaura, faci filet, bagi surubul si strangand surubul ala mic se va desfileta cel rupt