| xSNGHOSTx a întrebat:

Am un velors matador full suspension
(bicicleta)

dar de multe ori cand merg mai repede se aude un pocnet din spate(de la viteze) si pentru 1sec dau in gol la pedale dar nu imi cade lantul si nici nu se muta pe alta viteza
stie cineva ce poate fii?
si nu stiu daca conteaza dar am frane pe disc si schimbator de viteze rotativ

5 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Sunt tocite pinioanele și e lanțul lărgit. Practic îți sare lanțul de pe pinioane, se muta fiecare zala cu un dinte mai in fata.

E un semn clasic de uzura. Ai nevoie de lanț și pinioane noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, subscriu și eu comentariul de mai sus. Dacă lanțul și pinioanele sunt uzate, posibil sa fie și foile uzate. Depinde cum se va comporta lanțul nou pe foi. Dacă acesta scapă, ups. Vei avea nevoie și de un angrenaj nou.

Vreo 70 lei pinioanele+ vreo 70 lanțul + manopera la atelier = în jur de 200 ron total. Dacă este nevoie de alt angrenaj mai adaugi încă vreo 100-150 lei pentru alt angrenaj + încă 30 lei pentru manoperă. Asta în caz că trebuie. O bicicleta trebuie întreținută, dacă o lași de izbeliște o aduci piesa de muzeu.

Pe viitor cumpără o leră din decathlon

https://www.decathlon.ro/p/dispozitiv-testare-uzura-lant/_/R-p-120530

Masori lanțul, când intra 100 ( 100%) înseamă ca lanțul este uzat complet și montezi alt lanț. Așa salvezi și pinioanele și foile. Dacă folosești un lanț uzat în continuare, atunci acesta va degrada rapid foile și pinioanele si crede-ma ca va fi gaura în buget sa înlocuiești mereu cu totul. Lanțul este cea mai ieftină piesă.

Pinioanele merg folosite cu vreo 4 rânduri de lanțuri, iar foile chiar cu 10 rânduri de lanțuri. Poate și mai mult. Depinde mult de modul tău de întreținere, exploatare. Eu am la bicicleta un angrenaj ( foile) pe care le-am montat în 2020 și astăzi suntem în 2023, rulat vreo 9000 km cu acest angrenaj, înlocuit 8 rânduri de lanțuri și angrenajul încă rezista. Asa ca fapt divers.

| xSNGHOSTx explică (pentru VoidEternal):

Pai ideea e ca bicicleta nu e ft veche si nici ft uzata
adica o am din iarna dar m-am plimbat cu ea maxim 3 saptamani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xSNGHOSTx):

Atunci posibil sa fie de la clicheți, butuc. Tot necesită o vizita la atelier.

Răspuns utilizator avertizat