| Glaeder a întrebat:

Salut, am o problema cu schimbatorul, spate, 9 viteze, l-am montat tot dar problema este ca, stiti ca la anumite schimbatoare in interior au un canal prin care merge lantul, ei bine, acolo, este un "perete" care este prea aproape de rotita si blocheaza lanțul. Credeti ca este proiectat prost schimbatorul?
Model schimbator: Schimbator pinioane Shimano Altus RD-M370-L-SGS, 9 viteze, prindere directa pe ureche
Model bicicleta: https://m.emag.ro/......DHJPQ7BBM/

Problema-poza: https://ibb.co/KqMg1yq
(se vede ca distanta dintre rotita si perete este mult prea mica, ca un lant sa poata sa parcurga.

8 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

In zona aia nu ajunge lantul,
Compara cu schimbatorul original si vezi daca e vreo diferenta.
Nu prea fac greseli cei de la shimano.
Mai degraba ai o problema cu lantul, oi fi luat unul de 7 viteze in loc de 9.
Ala de 7 viteze e un pic mai lat fata de cel cu 9 si e cea mai probabila cauza a problemei tale.

| Glaeder explică (pentru danbnz):

Pai la cel care a fost de la ea, tot shimano, acel perete este mai distantat din zona rotitei. Cum sa nu fie de 9 viteze, l-am luat de aici:
https://www.bikezone.ro/......pe-ureche/

| danbnz a răspuns (pentru Glaeder):

De lant intrebam daca e de 9 viteze.

| Glaeder explică (pentru danbnz):

Da, pai daca a functionat perfect la schimbatorul anterior(tot de 9 viteze).
Model lant: KMC z99

| danbnz a răspuns (pentru Glaeder):

Aha, ok.
Am eliminat si asta ca posibila cauza.
Deci schimbatorul e de vina.
Tinand cont de faptul ca e entry level, si probabil "made in china" e posibil sa fie defect de fabricatie.
Va trebui sa mergi la magazin sa-l schimbi.
Dar asta dupa ce trece carantina, de pe site-ul lor inteleg ca e inchis in perioada asta.

Acera era mai bun decat altus, de ce ai facut schimbarea asta?

| Glaeder explică (pentru danbnz):

Mersi de sfat, doar ca eu o mai dau si pe improvizatii, tocmai ce am taiat putin din acel "perete"?, lantul merge mănusa pe schimbator dar, am dat de alta problema, spranga schimbatorului(era cablul anterior, mi se incâlcise firele intre ele), acum am nevoie de un cablu nou.
Am avut probleme inainte sa-mi dau seama ca, cablul e de vina deoarece, oricat reglam schimbatorul, de schimbat de pe a 7 pe pe 1 mergea, dar de pe 1 pe 7 nu, si atunci mi-am dat seama ca, cablul e defect.
Referitor la de ce am ales Acera,?, nu aveam de gand sa dau 200 de lei pe cel original, mno, greseala mea, invatare de minte... Mersi de raspunsuri!

| danbnz a răspuns (pentru Glaeder):

Cu placere!
Asa am invatat si eu multe, din greseli.
Daca mai ai probleme gasesti tutoriale interesante aici:
https://freerider.ro/service-bicicleta

| Eugen80 a răspuns:

Mie mi se pare ca "cusca" schimbatorului este stramba. Adica partea metalica care tine rotita dintr-o parte nu este paralela cu partea metalica din cealalta parte.
Ideea este ca lantul este purtat de rotita, nu trebuie sa intre lantul intre rotita si perete! Lantul nu este mai lat decat rotita, deci nu are de ce sa atinga peretii, asa ca nu cred ca are nimic schimbatorul tau, ci cred ca nu ai montat corect lantul.
Verifica sa ai lant pentru 9 viteze si nu pentru 7! Cel pentru 7 e mai ieftin, dar mai lat si unii pun de 7, ca sa scape de bicla.