| anonim_4396 a întrebat:

Am un volkswagen passat b4 din 1996.Motor 1.9.tdi 90 cp.E drept are multi kilometri și anume 328 de mii.Problema este că se accelerează greu, menționez că ajunge până la turația maximă adică 4700 dar ajunge greu și pleacă și greu de pe loc de parcă ai trage ceva după tine.Am curatat galeria de admisie,turbosuflanta, am taiat si catalizatorul.De menționat și faptul că mașina fuge, am ajuns la 170 dar ii trebuie timp pana se tureaza.Nu stiu ce are,porneste la prima cheie si nu scoate fum, motorul se aude foarte bine dar problema e ca se accelereaza greu.Să fie debimetrele de vină?

4 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Filtrul de motorina cand l-ai schimbat ultima data? Ai curatat si EGR-ul? Nu-i blocata cumva ciuperca? Functioneaza sau nu? Daca nu functioneaza motivul este membrana taiata! Controleaza-i si debitmetru, ii scoti mufa ce-l alimenteaza si faci o tura si vezi daca tot asa lent se accelereaza! O diagnoza ar fi binevenita!

| Nimeni10 a răspuns:

Masina are aproape 21 de ani, cat vrei sa te tina, sa zici mersi ca merge, diesel-urile vechi sunt puturoase, ai face bine sa iti cumperi o masina mai noua.

| Nimeni10 a răspuns:

Te-ai uitat la pompa de alimentara daca functioneaza cum trebuie?

| Alexandra28Co a răspuns:

Anul i de vina.decat sa investesti atat ia alta