| anonim_4396 a întrebat:

Va salut pe toți! Am și eu o problema la un Astra G motor 1.7 dti Y17DT după ce am schimbat motorul nu mai trage in treptele mari. Sa va fac sa înțelegeți mai bine, de exemplu ma aflu in treapta 4 sau 5 la 2000 de ture si dacă accelerez creste foarte greu in turații, mai pe scurt își ia viteza mai greu față de vechiul meu motor care in aceleași trepte si turația spuse mai sus doar atingeam pedala si se ducea imediat. Am schimbat debitmetru, senzor map, electrovalva turbo, curățat egr si galeria de admisie dar problema încă a persistat
Tin sa mentionez ca in treptele inferiorare trage perfect
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca sa pui pompa de pe vechiul motor, in speranta ca vei nimeri si avansul perfect. Cred ca de acolo se trage.
Cam toate pompele Bosch VP44 trecute de 300. 000km sunt reconditionate, unele mai prost, altele mai bine.
Alea reconditionate prost au consum mai mare, performante mai slabe, eventual si fum in mers.

| BunaVestire982 a răspuns:

Domnisoara de langa mine zice ca i-ai pus motor de motorina. Eu nu stiu.