| Heres_Sergiu_1998 a întrebat:

Am un VW Sharan din 2001 si daca sta oprit mai mult de 5-6 ore, porneste dar trebuie sa tin cam 30 de secunde ca sa porneasca. Daca il las mai ridicat de spate, porneste perfect si dupa doua zile. Care ar putea fii problema?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil se dezamorseaza instalatia de alimentare.
Schimba filtrul daca e vechi, verifica sa porneasca pompa din rezervor (daca are) atunci cand pui contactul.
Daca astea sunt ok, cumpara o supapa de sens pentru benzina sau motorina (in functie de combustibil), si monteaz-o pe tur, cat mai aproape de motor; daca ai diesel, inainte de filtru, ca e in compartimentul motorului.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Trage aer fals pe undeva pe langa filtru de motorina.
O solutie ar fi cea prezentata de vrum vrum.
Cumpara o supapa de sens de calitate cele din bronz de exemplu, si monteaz-o pe conducta care vine cu motorina cu sageata catre filtru de motorina.
Ar trebui sa se imbunatateasca situatia.

| IonutzMariusz a răspuns:

Ce tensiune ai la baterie înainte de pornire? Măsoară cu un multimetru!
Rezervorul cât de plin este? De obicei asta se întâmplă când mergi "pe 0"

| Heres_Sergiu_1998 explică:

Am schimbat filtrul de motorina si am pus si supapa de sens si tot nu porneste. S-ar putea sa aiba supapa de sens in pompa din rezervor. Cand pun contactul se aude pompa dar foarte putin.