| Le0o a întrebat:

Va salut! Cam de o luna calculatorul meu parca este posedat. Ce se intampla: atunci cand il opresc (sa zicem inainte de culcare) a doua zi nu mai vrea sa porneasca in ruptul capului. Trebuie sa treaca 1-2 zile pentru a porni. Mai nou am observat ca daca scot cablul de alimentare din priza pentru 4-5 ore, dupa ce il conectez, apas butonul si porneste. Tot ce am reusit sa verific, au fost memoriile si placa video, care sunt bune. Mentionez ca atunci cand porneste merge perfect. De o saptamana nu l-am mai oprit il las in stand by. Daca ma puteti ajuta cu un sfat v-as fi recunoscator. Multumesc

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Erorile sunt de 2 tipuri: software, si hardware.
In primul rand, bazandu-te pe ideea de software poti:
-instaleaza/actulizeaza diverse drivere (toate: video, audio retea etc)
-instaleaza runtime-urile necesare http://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/
-reinstaleaza si un windows potrivit pentru sistemul tau de operare (intre 7 si 10), ceva cat mai "curat"
-actualizeaza bios-ul
Hardware:
-verifica hdd-ul cu hdd sentinel sa vezi daca e de la sta
-verifica toate cablurile sa fie legate corect
-verifica temperaturile la placa video/procesor (core temp, gpu temp etc.)
-Incearca sa testezi fiecare componenta pe alt sistem daca ai
-testea ramii cu memtest (in general poate sa fie si de-aici).
Inainte de toate, daca ce primesti tu e un bluescreen, fa-ti un dump:
https://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Strange mai multe dump-uri sau macar unul, si fa-i o analiza (simpla, instaland bluescreen viewer, sau complexa cu un debugging tool) si atunci o sa vezi sigur de la ce e.
https://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html
Incearca sa refaci situatia in care iti da crash pc-ul, conteaza foarte mult daca doar se blocheaza, daca e blackscreen, bluescreen, etc.

| REMiXDJ a răspuns:

Vezi cat loc liber mai ai pe hard disc pe C:\ unde este sistemul de operare.S ai minim 20 GB free. Apoi du-te pe C:\, fa Search, cautare si sterge toate fisierele temporare.Fisierele temporare au terminatia sufix:.tmp, Toate fisierele care au terminatia dupa punct spre dreapta tmp le poti sterge fara nici o problema din PC de pe orice hard disc.Ele ingreuneaza functionarea corecta a Windows-lui. Apoi du-te in Control Panel, in Windows Update si dezactiveaza ca Windows-ul tau sa faca Update online - ata este un motiv care iti pune PC-ul la pamant si de aceea porneste greu.Deci spatiu de minim 20 GB pe C:\, stergi fisierele temporare si pui in off Update si o sa fie totul ok.