| Marymary05 a întrebat:

Am voie sa circul cu Leduri DRL aprinse noaptea? Eu zic ca am voie pentru ca nu sunt chiar proiectoare de ceata, dar vreau sa fiu sigur

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Le poti folosii, doar daca sunt omologate de RAR.

| mihai69 a răspuns:

Mașinile dotate cu DRL din construcție, le sting în momentul aprinderii luminilor de întâlnire standard (pe timp de noapte). Așadar, ele NU sunt destinate utilizării pe timp de noapte. Iar dacă mașina le are montate ulterior fabricației, ar trebui omologate de RAR ca să le poți folosi (la fel cu lămpile xenon aftermarket etc.).

| Uvox a răspuns (pentru mihai69):

Nu este chiar asa. Exista optiune in meniu dar nu este obligatoriu stingerea lor. Chiar la mine nu se pot stinge ci doar sa isi reduca intensitatea.

| mihai69 a răspuns (pentru Uvox):

Depinde de mașină. Dar în niciun caz noaptea nu vor fi aprinse la fel de puternic ca pe timp de zi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ai voie, pentru ca noaptea trebuie sa aprinzi minim luminile de intalnire (impreuna cu pozitiile). Daca DRL-urile tale se aprind separat, si nu se sting in momentul in care aprinzi luminile de noapte, inseamna ca nu sunt omologate, si nu ai voie cu ele nici ziua!

| Uvox a răspuns:

Vrei o parere sau o informatie?
Legal, nu ai voie sa aduci nicio modificare instalatie electrice (ma refer la lumini). Asta implica si adaugarea de elemente luminoase.
Daca sunt din fabrica, evident ca le poti utiliza si noaptea. DRL nu proiectoare.