| George99ma a întrebat:

Am vw polo 2001 in doua uși cu motor de 1.0 benzina, de ceva timp a început sa facă figuri, adică în timp ce merg și sa zicem stau la semafor mai mult și după aceea plec cu ea de pe loc ii dau a 1 a după a doua apare semnul de la baterie și se oprește motorul sau sa zicem după un drum mai lung o opresc și după dacă o las puțin 5 minute și încerc sa o pornesc nu mai pornește numai după ce trece o jumătate de ora pornește fără probleme, care ar fi cauza, bateria, alternatorul sau ambele va rog sa îmi răspundeți. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Atata timp cat motorul invarte rotund dupa ce sta 30 min nu are cum sa fie bateria. Altenatorul era daca semnul de la baterie ramane in bord.
Dupa mine ai un senzor pe undeva dus ce face figuri cand e cald si isi revine cand e rece.
Am patit si eu ceva asemanator la un VW bora 1.9 tdi. La rece pornea la sfert de cheie. Dupa ce se incalzea motorul, imi murea fara motiv in mers si pornea extrem de greu. Am schimbat senzorul de la axu cu came si nu am mai avut bai dupa pe partea de pornire/murit motor.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Senzor rpm, bobina inductie sau altceva.
Se incepe cu diagnoza in mers, se recreaza situatiile in care se opreste, si se urmaresc valorile citite de senzori.