| AlexRăzvan531765 a întrebat:

Amenzile pentru centura in spate. Stiti pe cineva care a primit amenda pentru centura nepurtata in spate? Sau pe cineva care stie pe cineva care stie pe cineva care a patit asta? Mi se pare exagerata amenda pentru asa ceva...

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In caz de tamponare la viteza mare ZBORI fara centura.
Daca stai in fata, atunci prin parbriz. Daca stai in spate, atunci in capota dai cu capul.
Depinde de viteza totala a impactului si de ingerul tau pazitor cum vei supravietui (sau nu).

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce spanac sa fie exagerata. Ai idee cum zboara cineva de pe locurile din spate prin parbriz la o franare de urgenta? Exagerat e ca nu se aplica legea...

| LPCTSTR a răspuns:

Pai, acum stii ca esti obligat sa o pui happywinking

| Ineys a răspuns:

Stiu pe cineva care a fost avertizat. Dar nu a primit amenda sau ceva, doar avertizare verbala.

| Alverto a răspuns:

Pai sunt foarte importante, știi cum zbori prin parbriz daca nu o porți? Nu contează dacă iei sau nu amendă, e mai importantă sanatatea

| AlexRăzvan531765 explică:

Normal ca e o masura de precautie justificata centura. Dar de ce sa ma amendeze? Sa ii amendeze si pe fumatori. sau pe alcoolici sau pe lenesi, ca isi fac rau. E problema mea pana la urma daca vreau sa fac un drum prin parbriz.