| Eugeniusu a întrebat:

Anul asta as vrea sa dau pentru permisul de sofer si nu stiu nimic despre masini... nici cum se porneste o masina. Vreau sa imi spuneti cum sta treaba, ce se da prima data examenul sau conducerea? Dosarul cand se depune? Si daca nu am 18 ani impliniti pot sa dau examenul sau conducerea? Cate sedinte trebuie sa fac cu instructorul si ce se face la sedinte? Si cel mai important... trebuie sa stiu din ce sa invat, este ceva carte cu legislatie si semnele de circulatie? Vreau cat mai multe detalii de la cei care au luat permisul, multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incepe scoala de conducere la 17 ani si 9 luni si acolo o sa ai ore de legislatie rutiera si ore de conducere a autoturismului. Testele teoretic si practic se sustin abia dupa implinirea varstei de 18 ani. O sa afli la scoala toate detaliile necesare.
Poti incepe, chiar inainte de scoala, sa studiezi legislatia rutiera, in special OUG 195/2002, rep. in 2006, Regulamentul de aplicare al acesteia si Ordinul MAI 268/2010, toate cu md. si compl. ulterioare, le gasesti actualizate pe site-ul oficial al Directiei de permise, drpciv.ro.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te inscrii la scoala de soferi, cel mai devreme la 17 ani si 9 luni si vei invata acolo tot ce e nevoie. Apoi dupa ce ai implinit 18 ani si ai teminat scoala dai examenul teoretic si daca il iei treci si la cel practic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Parerea mea e ca nici nu te poti gandi la scoala de soferi, pana nu stii sa conduci, cat de cat. La scoala nu e timp de invatat pornirea motorului si plecarea de pe loc, chiar daca legea spune cu totul altceva.
Alea 30 de ore obligatorii sunt bune doar pentru a exersa condusul in trafic, suficient cat sa meriti sa fii lasat singur, sa te inveti.
In plus, cum spune si colegul de mai sus, daca nu stii regulile de pe acum (cand si cum se schimba banda, cum se 'citeste' un semafor, cine are prioritate intr-o intersectie simpla), nu e deloc cazul sa te apuci de scoala.
Scoala de soferi, in ziua de azi, e doar o formalitate prin care se obtine permisul.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Ştii măcar regulile şi semnele de circulaţie? Dacă nu, mai aşteaptă.