| Gigi34 a întrebat:

Are cineva idee cu ce categorie se conduce un ATV? Aș vrea să i-au unul, dar nu știu cu ce categorie se conduce. Apropo, un buldoexcavator, aș fi interesat și de categoria lui de conducere. Mulțumesc anticipat

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe scurt pentru ATV iti trebuie categoria B;)

gasesti mai detaliat aici : https://ghidurivariate.ro/ce-categorie-de-permis-trebuie-pentru-atv/

pentru buldoexcavator din cate stiu este necesara categoria B si curs de masinist terasamanete, exista insa diferente dintre un buldo care ramane pe santier si nu iese niciodata si unul care circula si pe drumuri publice!

insa exista o controversa aici si cel mai bine afli ca unii angajatori cer sa ai categoria C la angajarea pe acest utilaj

exista pe TPU discutii despre buldoexcavator pertinente : https://www.tpu.ro/......ri-despre/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de ATV, ce motor are poți avea nevoie de B sau B1

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

ATV-ul se conduce cu B-ul.
Despre buldo nu stiu, cred ca trebuie si atestat/calificare pentru a lucra cu el.

| UserRo10 a răspuns:

ATV cu categ B, iar buldoexcavatorul trebuie sa ai C. Claudiu Costea de la Brigada Rutiera a zis clar ca trebuie C