| taylor a întrebat:

As vrea sa cumpar anvelope second-hand pentru masina mea. La ce ar trebui sa fiu atenta cand aleg anvelopele? Stiu dimensiunile, as avea nevoie de sfaturihappy

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa fii atenta la gradul de uzura. Apoi, daca tot cumperi anvelope second, alege una din marcile premium (Micheline, Bridgestone, Goodyear, Pirelli samd). Ai grija sa fie potrivite anotimpului pentru care le cumperi, de preferat anvelopele de vara pentru vara, cele de iarna pentru iarna. Cele All Seasons sunt un compromis intre cele doua tipuri, eu preferand sa le numesc "No Season". Atentie mare, vanzatorii prezinta anvelopele M+S ca fiind pentru orice anotimp, ceea ce este total eronat, cele doua initiale provenind de la denumirile in engleza pentru noroi si zapada (mud+snow). Sunt de fapt anvelope de iarna cu un profil proiectat pentru ca anvelopa sa nu se "incarce", practic fiind vorba despre o distanta mai mare intre crampoane.
De preferat este sa cumperi anvelopele de la o firma care asigura si montajul, astfel incat sa nu ai surprize. Daca nu, neaparat sa soliciti garantie, de obicei defectiunile ce pot sa apara se vad imediat la montare. Si sa stabiliti din start ca in cazul in care una din anvelope are un defect trebuie sa iti schimbe si perechea ei, fiind indicat ca macar pe aceeasi punte anvelopele sa fie identice din toate punctele de vedere (marca, tip, dimensiuni, grad de uzura).

Stefan
| Stefan a răspuns:

În primul rand trebuie sa alegeti o anvelopa de iarna sau de vara pentru ca anvelopa constitue sungurul punct de contact intre automobil si suprafata de drum. La cumparare verificati aspectul exterior al anvelopei, sa nu aiba taieturi, perforari sau deformatii. Pentru a veni in ajutorul dumneavoastra va recomand sa mergeti la atelierele de vulcanizare care au la vanzare anvelope second -hand. Acestia vi le monteaza pe masina, va da garantie pe anvelopa si exista posibilitate ca in urma montajului sa se observe anumite probleme pe anvelopa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dot adica anul de fabricatie si sa nu fie crapate sau imbatranite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu 4 cuciucuri de vara 205/65/16 sunt michelin
cred ca ne intelegem daca ti se potrivesc, pentru ma-i multe detalii sunati : la 0728423523

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vand 4 cauciucuri 175 / 65 R14 folosite 2 luni pe un Renault Clio, stare foarte buna la 75 lei / cauciuc. Tel 0723541347 - Niky

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grja la profil, si fi atent sa nu fie puscate pe lateral.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vand anvelope second hand de iarna si jante de ocazie second hand, cauciucuri sh roti de iarna second hand import Elvetia si Germania SUPER CALITATE! seturi de 2 si de 4 buc toate dimensiunile de iarna si de vara inclusiv dimensiuni rare, stoc permanent peste 10000 buc.Preturi de criza, lichidare stocuri. tel 0722214119 sau 0722976177. fanicaserv@yahoo.com, www.anvelopesh.ro Preturi intre 45 ron si 200 ron/buc. Sos.Alexandriei nr 2 la iesirea spre Bragadiru in dreptul panoului de iesire din oras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fi atenta sa nu cumva sa iti explodeza capullaughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe lateralul cauciucului scrie DOT in dreptunghiul imediat urmator scrie ceva ca de ex. 2409. asta inseamna ca sunt produse in saptamana 24 din anul 2009.deci garantia maxima a cauciucului si uleiurilor din cauciuc este de 5 ani.la idoire se poate vedea daca sunt sau nu crapate ...crapaturile se datoreaza vechimii... oricum eu am un centru de anvelope second si vulcanizare toate dimnesiunile cauciucuri second-hand le am daca ai nevoie de ajutor 0743395703

| 80Cris a răspuns:

Eu una nu sunt de-acord cu anvelopele secon-hand. Cine iti ofera tie garantia ( nimeni ) ca acele anvelope au fost tinute in conditii ideale si asta trecand peste faptul ca deja sunt secon hand, deci uzate, cat de uzate?! Anvelopele au uleiuri volatile, cele mai bune marci iti asigura o garantie de 5 ani pentru comercializarea lor si asta DOAR cu conditia sa fi fost pastrate intr-un mediu adecvat, adica intotdeauna in pozitie orizontala, fara prea multa umiditate, fara sa fi fost expuse la razele solare sau la inghet. Sunt prea multe necunoscute care mie una imi dau batai de cap si cum sincer nu sunt as in materie de anvelope nu ma bag. Vezi ca mai sunt si anvelope reesapate. Ai intrat intr-o belea si mai mare daca iei una din aia...bine, in mod normal, cele de marca ( care au fost candva ), odata reesapate nu mai au voie sa foloseasca marca ( Micheline, Bridgestone.) Desi comparatia mea poate sa fie aiurea dar eu una gandesc asa: cum ar fi sa pui un prezervativ pe undeva, sa-l lasi la soare si la inghet si-apoi sa mai ai curajul sa-l folosesti, ba mai mult, sa nu se rupa in timpul...Cam asa e si cu anvelopele second hand.

| Toxic a răspuns:

Sa fii foarte atent sa nu fie foarte uzate, daca nu sunt roase. Pe calduri ca astea iti explodeaza cauciucul daca sunt foarte uzate
Mult noroc

| vasi_8543 a răspuns:

Ptr ce masina si ce dimesiune ai nevoie? conteaza cel mai mult anul de fabricatie!