| Alexandru_8107 a întrebat:

As vrea sa-mi radiez autoturismul. Vreau sa stiu amanuntit cum trebuie sa procedez si totodata, sa nu mai platesc impozit la primarie.As vrea raspunsuri mai detaliate.Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In conformitate cu Ordinul MAI nr. 1501/2006, art. 24 si 25, radierea din circulatie si din evidenta a autoturismului se face in baza unei cereri adresate serviciului public comunitar pentru permise de conducere si inmatriculari din judetul tau, la care trebuiesc anexate toate actele masinii(certificat de inmatriculare, carte de identitate), placutele cu numerele de circulatie, certificatul fiscal din care sa rezulte achitarea la zi a impozitului si documentele care sa ateste motivul radierii (dezmembrare, depozitare, furt etc). Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Prefectura la Serviciul Inmatriculari / Radieri
Radierea din circulatie a vehiculelor

este necesara in urmatoarele situatii:

-la trecerea vehiculului in propietatea altei persoane

-la schimbarea domiciliului sau sediului pe raza altui judet

-la scoaterea definitiva din tara

-cand vehiculul a devenit impropriu din punct de vedere tehnic(casare), dovada de dezmembrare sa fie eliberata de un agent economic autorizat potrivit legii

-in cazul furtului

-vehicul indisponibilizat prin instituirea unui sechestru asigurator

--propietarul vehicululipoate solicita radierea acestuia daca nu mai doreste sa il pastreze in circulatie, cu conditia depozitarii lui in alte spatii decat cele apartinand domeniului public

-se radiaza din oficiu un vehicul abandonat ori fara stapan

acte necesare

-certificatul si placutele cu numarul de inmatriculare

-cartea de identitate a vehiculului

-fisa de inmatriculare cu viza administratiei financiare competente

-cerere de radiere tip, completata de cel care solicita radierea descarca formular

-in cazul firmelor, copie dupa CUI+delegatie stampilata si semnata+copie act de identitate delegat

-copie act de identitate in cazul persoanelor fizice

-documentele care atesta faptul ca a intervenit una din situatiile de mai sus

1 casarea:adeverinta dezmembrare, dublu exemplar

2 radiere la cerere:adeverinta de la primarie ca exista spatiu de depozitare in afara domeniului public

3 radierea prin casare a autovehiculelor fara CIV:adeverinta de la primarie care sa ateste faptul ca s-a platit impozitul la zi