| Stefan001 a întrebat:

[Funda]Am 14 ani.Sunt operat de peritonita acuta de la varsta de 10 ani.As vrea sa ma duc la sala pentru a lucra in special pieptul si abdomenul si nu-s tyiu daca este in regula sau nu.Adica nu stiu daca s-a vindecat si pot sa fac efort. Vreau sa am un abdomen plat cu patratele si nu stiu daca am voie asa ceva.Astept raspunsuri cat mai detaliate.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Buna! Poti face antrenamente la sala. Tonifierea musculaturii abdominale, precum si evitarea obezitatii abdominale si adoptarea unei diete echilibrate, sunt chiar recomandate pentru evitarea unor eventuale eventratii/hernii abdominale. http://www.i-medic.ro/boli/peritonita-acuta-difuza

2 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

DA.Poti merge sa faci cat efort vrei...in cazul tau repaosul fizic este de 1 an maxim...du-te si fa patratele happy

| PinkPanther a răspuns:

Ar trebui sa poti face sport. mai ales ca au trecut 4 ani de la operatie. Dar pentru orice eventualitate intreaba si doctorul, sau macar antrenorul de la sala.