| adiiitimisoara a întrebat:

Am vandut o masina am contrat de vanzare cumparare mi-am facut duplicat dupa carte de identitate SI omul nu vrea sa-mi dea numerele cum pot sa o radiez sa ma scap de ea. Ca platesc impozit la ceva ce nu am aiurea multumesc mult dau fundita :*:*

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca nu a facut acte pe numele lui, poti sa te duci la politie si sa depui plangere, or pentru ca nu vrea sa faca numere, or pentru furt daca vrei sa il infunzi ca lumea. Daca are acte pe numele lui, tie nu iti va mai venii la impozit si masina, deci poti sta linistit. Daca numerele le-ai luat preferential cand ai imatriculat masina poti sa ceri sa iti fie restituite, daca ai imatriculat masina cu numere luate aleator, alese la intamplare de calculator, nu ai ce sa faci, raman la noul proprietar!

regis
| regis a răspuns:

Nu ai nevoie de numere. Cu copia CIV-ului, copia talonului si contractul de vanzare cumparare o poti radia de la finante, in 30 de zile de la instrainare (altfel e cu amenda, dar daca stii sa te descurci, poti scapa si cu avertisment).
Cumparatorul are 30 de zile sa o inregistreze pe el, daca nu o face e problema lui. La Politie va trebui sa si-o transcrie singur, nu ai nici un motiv sa il presezi. Daca totusi vrei sa fii tu linistit, solutia cea mai simpla este sa ii iei placutele de pe masina, el nu va putea scoate altele decat dupa ce o transcrie.

| angel74dm a răspuns:

Din păcate, radierea se poate face doar cu CIV-ul original... Nu ştiu dacă merge şi cu duplicatul ăla, dar nu cred... Singura soluţie ar fi s-o dai la Poliţie furată, şi te sfătuiesc ei ce să faci după aia, cu hârtia aia trebuie să mergi la impozit şi ţi-o scoate de la plată.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Daca nu aveti numerele rezervate nu puteti pretinde sa vi le inapoieze; noul proprietar le poate pastra in continuare.Radierea de pe numele dvs. s-a facut dupa ce ati scos-o de la fisc, deci nu aveti cum sa mai figurati cu masina.

| RANGE a răspuns:

Numerele ti le da cand si-o inscrie el masina numai daca tu ai apucat sa platesti taxa aia de pastrare a numerelor, noul proprietar cand s-o duce la politie sa isi i-a noile numere o sa il intrebe daca are actul ala platit de tine si daca nu il are iti va taia numerele tale

| RANGE a răspuns:

Am uitat sa iti spun trbuia sa le platesti si sa i le dai tu lui in ziua in care ati facut actele, mi se pare ca era taxa de 14 lei, daca nu ia-ti adio de la ele