| DyNo a întrebat:

Aseara ieseam din parcarea unui mall, in fata mea era o masin SUV care era oprita. Am stat in spatele ei asteptand sa se puna in miscare. Langa noi se eliberase un loc de parcare si imi dau seama ca de fapt vrea sa parcheze pe acel loc. Fiind foarte atent la locul de parcare nu m-a observat in spatele lui. Dadea cu spatele, si daca nu ma dadeam si eu la timp ma lovea. Asa ca am dat masin in 'R' si am dat cu spatele fara sa ma asigur si am lovit o alta masina care se afla in spatele meu. Era un ford focus, nu stiu exact anul dar nu era nou. Eu nu am avut nimic la bara din spate, dar el spunea ca bara lui din spate este putin indoita. Eu am vazut doar cateva zgarieturi si parca numarul era putin indoit (dar nu sunt 100% sigur ca bara era indoita). Intr-un final ne-am inteles amiabil dupa vreo 5 minute sa-i dau 200 de lei si sa ne vedem de drum, fara sa completam nimic. Nu am facut schimb d asigurari, numere de telefon, de nimic, ne-am vazut de drum. Dupa ce i-am dat banii, am batut palma si am plecat. Mai eram cu un tovaras in masina, care mi-a spus ca nu crede ca bara lui era indoita, si ca el de banii aia o sa-si ia altceva. Adevarul este ca trebuia sa fii foarte atent ca sa observi niste zgarieturi care probabil erau deja acolo. Intrebarea mea este: credeti ca el se va duce la politie sa declare accidentul si mai mult, sa declare ca nu i-am dat niciun ban si ca nu am vrut nici sa ne intelegem ( sa-i dau asigurarea, etc.)? Si in cazul acesta, politia va putea sa se uite pe camerele din parcare si sa vada cum ii dau banii si cum batem palma?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banii pe care i-ai dat tu, cred ca poti fi considerati spaga, pentru a nu declara accidentul.
Deci nici el nu e curat in povestea asta. Mai ales ca ai martori.
Plus ca pentru el e un deranj maricel, sa declare un accident, si sa minta in declaratii, spunand ceva de genul ca tu nu ai stat cu el la discutii, pentru ca politia sa te caute pe tine.
Esti paranoic.

24 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti ce va face respectivul.
Sigur ca politia va putea vedea filmarea, daca erati in aria de acoperire a camerelor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai conteaza ca i ai dat sau nu bani. Conteaza ca daca el se duce la politie tu ramai fara permis pentru ca nu ai anuntat accidentul.

De aia se fac asigurari la masina ca sa fii acoperit legal in cazuri de genul nu sa scoti tu bani prin parcari.

| DyNo explică (pentru suntserios):

Pai in cazul in care accidentul nu este grav, iar pagubele abia daca sunt nu stiu de ce ar vrea sa se duca la politie, din moment ce are bani sa isi schimbe bara daca vrea, ar fi mai mult deranj.

| suntserios a răspuns (pentru DyNo):

Pai daca esti asa sigur ca nu se duce la politie, de ce mai pui intrebarea asta?

Eu tot nu pricep de ce nu i ai dat asigurarea... practic tu dai bani si pe asigurare si pe reparatia care ar trebui suportata de asigurator

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu o sa declare nimic respectivul, atat timp cat a acceptat bani de la tine, si ai avut martor cu tine.
Poti sta linistit.

| DyNo explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si daca cumva, doamne fereste, declara, cam in cat timp primesc citatie de la politie?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DyNo):

In primul rand, ai 24 de ore la dispozitie pentru a declara un accident fara victime. Dupa acele 24 de ore, daca politistii stiu de accident, au timp sa identifice masina, sa caute proprietarul si sa obtina informatii despre sofer.
Cand e ceva grav, depisteaza soferul in maxim cateva ore. Pentru o simpla tamponare, pot sa caute soferul si dupa o saptamana.
Dar stai calm, celalalt sofer sigur nu va declara accidentul, iar agentii de la rutiera au altele pe cap, nu stau sa investigheze tamponarile usoare; exista constatarea amiabila pentru asta.

| DyNo explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, dar noi nu am semnat niciun act, nimic, doar i-am dat banii si atat. Deci parerea ta este ca el nu ar avea niciun motiv sa se duca sa declare? Pentru ca la urma urmei si-a primit banii si ar fi mai mult un deranj pentru el.

| DyNo explică (pentru DyNo):

Adica cel mult ar primi inca pe cat i-am dat in parcare(200 de lei) si nu cred ca se deranjeaza pentru doar atat...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DyNo):

Banii pe care i-ai dat tu, cred ca poti fi considerati spaga, pentru a nu declara accidentul.
Deci nici el nu e curat in povestea asta. Mai ales ca ai martori.
Plus ca pentru el e un deranj maricel, sa declare un accident, si sa minta in declaratii, spunand ceva de genul ca tu nu ai stat cu el la discutii, pentru ca politia sa te caute pe tine.
Esti paranoic.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tu esti vinovat pentru ca nu ai respectat distanta regulamentara fata de SUV. Daca o respectai, el isi facea linistit manevrele fara ca tu sa fii nevoit sa dai cu spatele si sa lovesti alta masina.
Ala a profitat si te-a facut de bani, ma cam indoiesc ca va merge la politie.

| DyNo explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Stiu ca eu sunt vinovat. Sunt vinovat pentru ca am dat inapoi fara sa ma asigur si l-am lovit pe cel din spate. Nu am lovit SUV-ul care s-a dat putin mai in spate, apoi inapoi ca sa parcheze. SUV-ul nu m-a vazut, iar eu am dat inapoi sa ma feresc.

| DyNo explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Daca nu merge la politie si se termina acolo, sunt impacat cu ideea ca m-a facut de bani. laughing

| DyNo explică (pentru DyNo):

Si aveam distanta destul de mare fata de SUV, dar el inainte sa dea volanul maxim stanga ca sa parcheze a dat cu spatele spre mine ca sa se incadreze sa poate intra in locul de parcare.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru DyNo):

Depinde si cat ai dat inapoi. Este posibil ca masina pe care ai lovit-o sa nu fi respectat distanta regulamentara fata de tine asa cum nici tu nu ai respectat-o fata de SUV, ceea ce il face si pe el vinovat de accident in aceeasi masura ca si tine, chiar daca tu ai fost cel care l-ai lovit, el nu avea ce sa caute la mai putin de 5m de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Uite un dobitoc care da cu spatele fara sa se asigure! Stiu ce fac, ca sa nu intre in mine, voi da eu cu spatele fara sa ma asigur!"

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

De când cu tipa aia pe care a întâlnit-o prin Constanța, la mare, care s-a dovedit a fi băiat, are traume cu intratul corpurilor străine în el.
A avut nevoie doar de un moment și toate frustrările au ieșit din el.
"Nu și de data asta, Marcel/a".

| KanezuY a răspuns:

Bravo te ai facut cu cateva luni la bulau...

| DyNo explică (pentru KanezuY):

Ce? laughing

| DyNo explică (pentru KanezuY):

Adica nu nu baga nimeni la inchisoare pentru un accident ca asta. laughing

| DyNo explică (pentru DyNo):

*nu ma baga

| KanezuY a răspuns (pentru DyNo):

Stiu laughing scapi cu o amenda sau cu permisu suspendat daca te raporteaza ala la politie.

| DyNo explică (pentru KanezuY):

Dar asta zic ca nu ar avea de ce. El s-a oferit sa schimbam asigurarile, adica mi-a cerut asigurarea. Dar un tovaras al lui a spus ca pentru a scapa de drumuri pe la asiguratori, etc., mai bine ii dau niste banuti si asta e, ne vedem de treaba. Am acceptat si asta a fost. laughing

| KanezuY a răspuns (pentru DyNo):

N-ai ce face daca se intampla sa se duca ala la politie.Asa functioneaza hotia in Romania laughing

| DyNo explică (pentru KanezuY):

Da, stiu, dar zic ca nu cred ca se va duce, pentru ca el a propus la inceput sa ii dau asigurarea, deci daca voia sa faca ceva pe la spate, nu zicea de asigurare.