| IonCopiluDeAur a întrebat:

Atunci cand cumperi o masina second-hand, spuneti-mi si mie toate actele necesare!
Vreau sa cumpar o masina second-hand si imi e frica sa nu iau teapa sau ceva, spuneti-mi toate actele gen taxa de mediu etc. si tot ce trebuie sa stiu.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pasii sunt:

1. verificarea masinii, eventual de mecanic sau la reprezentanta daca nu te pricepi
2. faci contract de v-c cu vanzatorul
3. trebuie sa iti dea certificatul masinii si cartea de identitate, adeverinta anaf daca are taxa de mediu platita deja si certificatul lui de neurmarire fiscala.
4. o iei pe numele tau la impozit la primarie
5. te duci si faci identificarea masinii la rar
6. faci rca pe numele tau pentru inmatriculare
7. platesti taxa de timbru daca e cazul
8. platesti la cec restul de taxe (inmatriculare si certificat)
9. cu toate astea te duci la politie pentru inmatriculat

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand va trebui ca vanzatorul sa-ti prezinte adeverinta de la ANAF din care sa rezulte plata taxei de prima inmatriculare/de poluare/ timbrul de mediu si ca nu a obtinut restituirea si atunci nu va mai trebui sa platesti tu timbrul de mediu la inmatriculare.
Apoi veti incheia contractul de vanzare-cumparare si trebuie sa-ti predea actele masinii.
Bineinteles ca va trebui sa verifici, inainte de semnarea contractului, masina, respectiv sa nu aiba defectiuni si s-o vezi cum merge, daca nu te pricepi este bine sa o faci cu unul priceput, eventual un mecanic auto.