| Jack99 a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina second hand inmatriculata in Romania, in judetul meu. Dar nu stiu cum sa evit sa iau `teapa` cu timbrul de mediu si cu taxa de inmatriculare nerecuperata. Eu cumpar masina doar daca acestea au fost platite si nerecuperate si as dori sa achit valoarea masinii doar cand vanzatorul face dovada ca ele au fost platite si eu nu trebuie sa le platesc. Cum se procedeaza sa aflu aceste informatii din surse sigure? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu ca vanzatorul sa-ti prezinte adeverinta de la ANAF, in care este specificata situatia taxe/timbrului de mediu. Nu cumperi fara sa-ti prezinte aceasta adeverinta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi cu proprietarul la fisc, si solicitati impreuna o cerere de eliberare a unei adeverinte cu referire la timbrul de mediu. E o cerere formular. O completezi cu actele masinii, si cu buletinul tau, ca sa o ridici tu.
Vanzatorii (in special bisnitarii, intermediarii), mai falsifica acele adeverinte. De aia e mai bine sa scoti personal una, inainte de a cumpara masina. In functie de oras, eliberarea adeverintei dureaza de la cateva zeci de minute, la 1-2 zile.

| Eastwood a răspuns:

Trebuie sa-ti prezinte toate actele legate de masina + sa ceri o testare a masinii!