| Stefan_Onofrei_1996 a întrebat:

Bai oameni buni, am picat sala prima data dupa care am luat-o din a 2-a. Si aia de la scoala de soferi vor sa ma puna sa platesc taxa pentru examinarea la strada. Este corect? Exista vreo lege undeva?

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Http://www.odat.ro/examenul-auto/; vad ca acum se plateste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu trebuie sa inchiriezi masina pentru examenul practic. asa ca da e corect sa iti ceara bani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe vremea mea (2011), in pretul scolii de soferi intra si pretul pe chirie/combustibil pentru un examen practic (traseu).
M-as mira sa se fi schimbat treburile, normal ar fi sa platesti din start taxa de examinare, doar nu faci scoala ca sa vezi cum e sa te plimbi cu masina...
Eu zic sa iei la puricat bonurile/facturile pe care le ai de la scoala de soferi, si contractul pe care l-ati facut.
Lege privind tarifele nu cred ca este; fiecare scoala cere banii de la elevi cum crede ca e mai bine; unii cer toti banii odata, altii cer bani pe rand, dupa ordinea efectuarii orelor/ actelor, sau altii au un total standard pe care il poti plati in rate.