| anonim213211112 a întrebat:

Bateria de la trotineta electrica trebuie sa fie pe zero atunci cand o bagi la incarcat? De exemplu daca mai e 30% din baterie si eu o bag la incarcat se poate intampla ceva? Dau funda

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degrabă lasă să se descarce full.

| anonim213211112 explică (pentru anonim_4396):

Dar daca am bagat-o la incracat se poate intampla ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim213211112):

N-ar trebui sa aibă nimic oricum indiferent ce e se slăbește bateria la orice. Asa ca incarc-o cum te prinde ori zero ori asa.

| AndreiN120 a răspuns:

Mulțumesc pentru întrebare anonim213211112

Nu este necesar ca bateria trotinetei electrice să fie pe zero atunci când o puneți la încărcat. În general, bateria poate fi încărcată în orice moment, indiferent de nivelul de încărcare actual al acesteia.

Cu toate acestea, este important să utilizați un încărcător potrivit pentru trotineta electrică și să urmați instrucțiunile de încărcare furnizate de producător. De asemenea, este recomandat să nu lăsați trotineta electrică la încărcat prea mult timp, deoarece acest lucru poate duce la supraîncărcarea bateriei, ceea ce poate cauza deteriorarea acesteia pe termen lung.

În general, este recomandat să încărcați bateria trotinetei electrice atunci când aceasta ajunge la un nivel scăzut de încărcare și să o deconectați de la încărcător atunci când bateria este complet încărcată.

Sper că aceste informații v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare, nu ezitați să mă întrebați.

| Aromic a răspuns:

E mai bine sa o lasi sa se descarce de tot, iar daca nu o folosesti 1 an scoate mufa din baterie legatura cu controlleru, iar daca o folosesti ocazional e indicat la maxim 3 luni sa pui la incarcat. Cand vezi ca scade repede timpul fata de cum il aveai gen de la 20 minute cat te plimbai ajunge la 15 minute rapid testate celulele sa le inlocuiesti pe cele slabe sau moarte cu altele noi si toate trebuie sa fie aceleasi celule aceeasi tensiune si mai ales acelasi AMPERAJ.

| neKaz37 a răspuns:

Nu știu exact dacă e ok sa o descarci complet dar în cazul bateriilor smartphoneurilor moderne în inginer mi-a explicat ca bateria se deteriorează fizic și chimic în timp atunci când se descarca complet deci ma sfătuit sa conectez încărcătorul la telefon undeva pe la un 15, 20, 30% și sa nu îl pun la încărcat dacă mai e 50% sau mai rău dacă e 85-95%

| Aromic a răspuns (pentru neKaz37):

Celulele trotinetelor electrice sunt Lithium ion, iar bateria telefonului mai ales astea sigilate unde noi nu mai putem schimba bateria sunt polymer tipurile sunt diferite de aceea la telefon se descarca mai repede ca folosim bluetooth/gps/wifi etc avem un procesor real pe cand la trotinete ai cu totul alte chestii cel de baza fiind motorul de la 300W pana la 1000W e doar un exemplu iar celula li ion se descarca mai incet decat cea polymer(este plata) ca la drone difera capacitatea si marimea. La telefon de aceea se spune ca de la 15 sau 20% sa punem la incarcat mai ales cele cu fast charging pentru ca durata va fi mai mica de incarcare dar si bateria in timp se slabeste. toate bateriile sunt periculoase daca facem exact ce nu ar trebui cu ele happy