| Daniel_Gabriel_1995 a întrebat:

Mi-am comandat o trotineta electrica as vrea niste sfaturi.
Cand vine acasa o montez si o bag direct la incarcat si cat timp sa o incarc ca prima sa incarcare? Sau ii consum bateria si o bag dupa la incarcat?
Pana la cate grade ar fi indicat sa o folosesc? Adica sa nu o scot si sa fie prea frig si sa stric ceva pe la baterie nu stiu.
Dau funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Intai folosesti pana ce se descarca COMPLET acumulatorul.
2. Dupa descarcare, incarci complet (urmareste indicatorul de incarcare, sau - in lipsa - cca. 3.5 ore)
3. Folosesti din nou trotineta, pana la descarcare completa.
4. Incarci din nou complet acumulatorul.
5. Acumulatorul in aceasta faza este pregatit pentru folosire, il poti folosi si incarca cand- si cum vrei (preferabil sa tii incarcarea intre 20-90% incarcare.

REGULI:
A. Daca nu-l folosesti mai multe zile, atunci incarca inainte acumulatorul, iar in caz de nefolosire indelungata sa-l incarci odata la 3 luni.

B. nu pastra acumulatorul la temperatura sub 5 grade Celsius, fiindca se poate deteriora!
Daca folosesti in continuu, trotineta se poate folosi peste temperatura de -5 grade Celsius, cu conditia sa nu-l opresti mai mult de 3-5 minute. Pentru pauze mai lungi trebuie dus intr-un loc cu temperatura de peste 5 grade.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

O sa vina cu o mica chestie numita manual de utilizare, unde afli tot ce vrei.

| NoisyLight a răspuns:

Citește manualul de utilizare, fiindcă metoda diferă în funcție de acumulatorul folosit.