| anonim_4396 a întrebat:

Benzina conține și benzen?
Ce se intampla dacă te ai intoxicat din greșeală cam o luna cu benzina?

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Contine o cantitate infima, nu patesti nimic, oamenii astia de lucreaza la rafinarie/benzinarie nu patesc nimic

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Mă refer dacă te intoxici cu vapori de benzina prin inhalare directa stii automat te intoxici și cu vapori de benzen nu?

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

La cat o dilueaza la peco cu apa, e imposibil. Nu se intoxica nimeni, benzen contine 0, 001 %. Nu e nociv asta vreau sa zic

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Benzenul in sine e nociv dar in cantități mici timp de mai mult timp e ceva cred

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunosc persoane de lucreaza la rafinarii, de la chimist, pana la soferul care livreaza la peco benzina. Niciunul dintre ei nu are nicio problema de sanatate si lucreaza de 20-30 de ani la rafinaria Lukoil

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Aa i-auzi mă temeam degeaba mersi happy

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil daca vei bea cativa litri de benzina nu vei fi ok, dar asa esti safe. Funda? big grin

9 răspunsuri:
| Uxellodunon a răspuns:

Da, contine benzen, benzenul s-a dovedit a fi cancerigen dar asta nu conteaza pe langa efectul toxic si iritant pe care il are benzina.

Depinde de pe ce cale are loc intoxicatia, dar are efect iritant si coroziv asupra pielii, mucoaselor respiratorii si digestive, si se ajunge si la convulsii si tulburari nervoase.
Scade tensiunea rapid, provoaca dureri abdominale, melena, voma, eventual cu sange, edem bronsic daca e inhalata, mai multe, depinde de calea intoxicatiei, daca e inghitita, aspirata, pusa in ochi, etc

Uite aici un link util
https://medlineplus.gov/ency/article/002806.htm

| anonim_4396 explică (pentru Uxellodunon):

Pai și dacă inhalez vapori de benzina automat inhalez și vapori de benzen nu? Dar ma refer la o cantitate mai maricica de benzina

| Deserth a răspuns:

Testeaza si afli