| CONSTANTINMIRON1976 a întrebat:

Am achizitionat de curand un motocultor weima de 16 cai (420 cm3) cu tot cu accesorii, plug, freza si remorca de 800 kg. Imi trebuie permis?

ț

0)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie permis auto la tot ce depaseste 500kg si 49cm3

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ai nevoie

| mihai69 a răspuns:

Nu ai nevoie, pentru că NU ai voie să ieși cu el pe drumurile publice, începând din 2020 (dacă nu e înmatriculat). Chestia e că nu se poate înmatricula, nefiind omologat.

| vmorghulis a răspuns:

În România, pentru a conduce un motocultor cu o capacitate cilindrică de peste 50 cm³, este necesar să deții permisul de conducere categoria B. Motocultorul Weima pe care l-ai achiziționat are o capacitate cilindrică de 420 cm³, deci ar fi necesar să ai permisul de conducere categoria B pentru a putea să-l conduci pe drumurile publice.

În plus, pentru a utiliza plugul și freza pe drumurile publice, ar trebui să verifici și dacă acestea sunt omologate pentru a fi folosite pe drumurile publice. Pentru utilizarea pe proprietatea privată, aceasta nu ar fi o problemă.

Îți recomand să verifici legislația rutieră actuală din România sau să consulți un avocat sau un reprezentant al autorităților pentru mai multe informații.

| Dany1101 a răspuns:

Da ai nevoie de permis b+E